top of page

המלצות

אם עוד לא הייתם עם לילך בריטריט כתיבה בטבע, אני ממליצה על כך בכל לבי

אני רוצה למסור חוות לב ודעת על ריטריט הכתיבה, עירום, עם לילך, בו השתתפתי ביער הפיות בצל הקורונה. המרחב הסבוך, המוצל והקריר, אפשר לכל אחת ואחד מאיתנו מקום משלה ומשלו. הייתה תנועה ביער, ממנו ואליו, החופש היה גמיש במידה כזו שהתאימה לכל אחת ואחד, ואפילו לאלו שנסעו לישון בביתם וחזרו בבוקר למחרת. הייתי עדה להנחיה מקצועית, רחבת לב, קשובה, רואה ועדינה. העירום היה מטאפורי כמובן, וללילך הייתה היכולת המופלאה והנדירה לעקוב אחרי מהלכים בנפש הכותבות/כותבים – לדעת איפה להתעקש על דיבור בגוף ראשון, איפה להניח לאסתטיקה של הניסוח ולשחרר פרא את המילים, עם מי לשהות באי הידיעה, ועם מי לגבש מעט יותר צורה או צליל. היופי בתהליך וההתעמקות בו מתאפשר כי נשים ואנשים חוזרות וחוזרים שוב ושוב לסדנאות הכתיבה איתה בטבע, בנופים שונים ובתקופות ועונות שונות בחייהם. ככה אפשר לראות וככה היא מראה את שבילי הנפש בעיניים חכמות, חמות ומלמדות כמה יפה הדרך וכמה מיוחדת ושונה היא עבור כל אחת ואחד. אם עוד לא הייתם עם לילך בריטריט כתיבה בטבע שבתוכה, בטבע שלידה, אני ממליצה על כך בכל לבי - אין כמו מסע כזה בימים רגילים ובימים טרופים אלו - אי שפיות וצלילה למה שמבקשת נפשנו להגיד. תבורכי לילך, שבחוכמתך, אנושיותך ומקצועיותך את יכולה לראות ולהראות לכל אחת ואחד מאיתנו את התפתחותנו ככותבות וככותבים. את מאירה ומעוררת השראה גדולה. תודה ואהבה גדולה."  

ציפי, ריטריט כתיבה ביער, "עירום", יולי 2020

הרגשתי את ידך המכוונת את מיתרי לבן של המילים המתארכות והן מצאו את דיוקן

סדנה שלישית איתך, לילך, ואני מרגישה את צמיחתן וגדילתן של המילים, הבשלתן והיותן בי נוחות, מתפלסות, ויש בסער גועש מבקשות ייעודן. בסדנה זו הרגשתי את ידך המכוונת את מיתרי לבן של המילים המתארכות והן מצאו את דיוקן. פחת בי הצורך בעודף מטאפורות, אך הדרך עוד ארוכה. הנך מנחה ואדם כל כך חם, נעים ואיכותי, שההשתתפות בסדנה היא מתת בעבורי. הנך מנתבת את ספינת הכותבות ביד אמונה. המשיכי להצליח ולחפש נתיבים מגוונים ומיוחדים של הפצת השירה וטיובה. מודה לך מקרב לב על נתינתך והשפעתך על שיפור איכות כתיבתי, באהבה."

אביבה טהר זהב, סדנת כתיבה לממשיכות, יולי 2020

השקט שאת יוצרת סביבך הוא לא רק בזכות המדבר

בעידן הרעש והתקתוקים הבלתי פוסקים, בעידן הריצות וההספקים, הספינים והציניות, כל כך מרגש לבוא לסופ"ש איתך, למקום אמיתי של אותנטיות, למקום שבו אני מתקלפת משכבות ונשארת גרעינית. למקום שבו אני יכולה לגעת בחוטים החשופים של עצמי, לגעת בחבריי ובחברותיי למסע. השקט שאת יוצרת סביבך הוא לא רק בזכות המדבר. הוא משהו שאת מביאה איתך. שקט של זרימה, של אינטימיות ושל הקשבה עצמית וקבוצתית. בתוך השקט הזה באות המילים אישיות, כואבות, מלטפות. בשקט הזה אני פוגשת שירה, ניגון וכל כך הרבה יופי."

יעל עומר. סדנת "נדודים ופסגות", מרץ 2019

זה היה סופשבוע ממלא ומעצים בכל מובן

אני רוצה להודות לך על חוויה יוצאת דופן. זה היה סופשבוע ממלא ומעצים בכל מובן, החיבור הנפלא לטבע והמקום המרכזי שנתת לו, ההנחיה הכל-כך רגישה וחכמה שלך, והבחירה במשתתפים שהם אנשים נהדרים אחד אחד – יצרה חוויה פותחת דמיון ויצירה, מענגת, מאתגרת ומצמיחה. תודה!" 

איריס פיין. סדנת "נדודים ופסגות", מרץ 2019

בזמן הנכון, במקום הנכון ועם המנחה הנכונה

לילך, ברצוני להודות לך על האפשור והקבלה בסדנת הנדודים אל המדבר. הסדנה אפשרה התנתקות וחיבור בו-זמנית וזהו סוד קסמה. התנתקות מהשגרה וחיבור לאנשים חדשים, התנתקות מעצמי וחיבור אל עצמי באמצעות הכתיבה והשקט שמסביב. כל אלו הגיעו בדיוק בזמן הנכון, במקום הנכון ועם המנחה הנכונה. המון תודה!" 

לילך גלבוע. סדנת "נדודים ופסגות", מרץ 2019

תודה עבור אחד הרגעים הקסומים בחיי

מידי פעם קורה מפגש של אמת, מפגש שבמהותו הוא עמוק, גדול ממנו, אינסופי, ושאולי, בזהירות רבה ובצניעות אפשר לקרוא לו אלוהי. ככה הרגשתי בסדנה וכך זה עדיין בזיכרון. תודה עבור אחד הרגעים הקסומים בחיי." 

זוהר רופא. סדנת "הולדת", פברואר 2018

כל כך מקצועית, כל כך אינטליגנטית, כל כך מגוונת

תודה על סופשבוע ייחודי ומרגש. המיקום והעיתוי היו מושלמים, קבוצת האנשים שהתאספה הייתה יצירתית ועשירה, ואת, לילך, אין מילים... כל כך מקצועית, כל כך אינטליגנטית, כל כך מגוונת... זיכית אותי בחוויה שלא תישכח. תודה חמה והערכה ללא קץ." 

ריקי גלזר, סדנת "שובה וכתיבה" במעלה צביה, ספטמבר 2015

האווירה הייתה מאווררת, נתת הרבה אוויר

ההתנסות, הבתולית מבחינתי, הייתה מאוד חיובית, הקבוצה חיבקה ופרגנה באופן מאוד מיוחד ואותנטי. האופן שבו עבדנו בסוף השבוע הוא אות מופת לקבלה מהי. ולילך יקרה, לך אומר שההנחיה המכילה, המובילה, המסייעת לזיקוק הביטוי הייחודי של כל אחת ואחד היא מתנה נפלאה שהענקת לנו. דבר נוסף משמעותי הנזקף לאיכויות ההנחיה שלך: האווירה, האווירה הייתה מאווררת, נתת הרבה אוויר, תמרנת באופן מרשים בין שמירה על כך שנעבוד ונמשש את המטרה שלשמה הגענו, תוך גמישות ורגישות לתהליך שמתרחש. ההתמודדות עם ההתמסרות לפואטיקה וליצירה הייתה עבורי המשך להתמודדות שלי עם הפיסול – לדמיין, להניח לראש, לתת לבלתי צפוי לצאת. הכתיבה של הקבוצה הייתה השראה מדהימה בהיבט הזה, הרבה כישרון ויופי."

יעל דובר, סדנת "שובה וכתיבה" במעלה צביה, ספטמבר 2015

כל סדנה, כל מפגש, לאחד ויחיד, מלא מעוף וחיבור לרוח ולנפש.

סופשבוע מדהים עם לילך ועם עוד שבע נשים מאלפות, היה למתנת יום ההולדת וחווית חיים חד פעמית הכי גדולה שיכולתי לתת לעצמי. צחקתי כל כך, בכיתי כל כך, חיבקתי המון, כתבתי את עצמי לדעת... זו זכות גדולה להיות במרחב שלך, לילך, עם האישיות המוארת, היותך מאפשרת להיות מי שאני ללא שיפוט, עם העדנה, ההבנה, הרוך, ההקשבה, החוכמה, ההכוונה, ההשראה – כל אלו ועוד הופכים כל סדנה, כל מפגש, לאחד ויחיד, מלא מעוף וחיבור לרוח ולנפש. לילך, את אחת ויחידה, אוהבת אותך מאוד, תודה רבה על מי שאת." 

קרן פרידמן, סדנת "נביעה", שלושה ימים, יולי 2015

הסדנאות איתך הן חוויה יוצאת דופן של צמיחה והתעוררות

הסדנאות איתך הן חוויה יוצאת דופן של צמיחה והתעוררות להיכרות אינטימית עם עצמנו, עמיתנו, ועם הטבע הסובב אותנו. בזכותך במדבר התחלתי לדבר, שלפתי מהמגירה שירים והשארתי אותה פתוחה כדי לתת ולקבל, ולא רק לגנוז. פתחתי בתוכי את הסכר של האי-אפשר, לא ראוי, לא יפה. ה'לא' התהפך בשנייה והיה ל'כן' גדול, לא רק לכתיבה שנבעה ממני ללא פחד קהל, אלא גם ל'הן' גדול לחיים, לאפשרות להיות מי שאני ולתת למילים לצלול עמוק אל הבאר שכמעט חרבה ולשאוב מתוכה מים חיים. מים המרווים את צימאוני בימים של שרב ושיגרה משמימה והופכים לשיר, מים המשקים את ערוגות הסקרנות והתשוקה, מים השוטפים את האבק שהצטבר על הפחדים, המאווים והתקוות. צלילות זו הולכת ומתפשטת ומחפשת לה ערוצים לשיתוף במעגל של אנשים יפים המתקבצים סביבך ומחפשים את הנמשל למשל החיים. תודה רבה לך על מי שאת, שופעת אהבה, כישרון ומסירות לאין קץ." 

אבי עמרם, סדנת "התעוררות" במדבר, מאי 2015

תודה על לבך המתרחב בכל שאיפה ובורא מקום בנשיפה

לילך יקרה וקרובה ללב, תודה על לבך המתרחב בכל שאיפה ובורא מקום בנשיפה. תודה על אומץ ועומק הרוח, על פרטי הפרטים של האפשר." 

אוריה קדרי, סדנת "התעוררות" במדבר, מאי 2015

תודה על סדנת כתיבה מקצועית ומעשירה

תודה על סדנת כתיבה מקצועית ומעשירה שבעבורי הנה המשך מסע למימוש עצמי ויכולותיי שהיו שנים רבות מוצלים וחסומים בשל חשש ופחד. שמחתי לגלות עמיתות כותבות רגישות וקשובות, האוהבות את שפת המילה בדרך השיר והפרוזה. ובניצוחך, לילך, מקצועיותך, הכוונתך, עידודך והקשבתך המלאה לזולת - זה התאפשר בנועם, בכבוד וברוחב לב של שפעת הנתינה... נהניתי מכל רגע ורכשתי כלים שמתבטאים בשינוי בדרך כתיבתי ובאיכות הבעתי... את המסע הזה ליווה חיוכך המקסים ונועם הליכותייך."

אביבה טהר-זהב, סדנת כתיבה לממשיכים/ות בנתניה. יולי 2019

תודה לך, נפלאה שאת, על היותך דולה חום, אהבה וחמלה

איילה אוספת התרגשות בפכיות של חרס דקיקות, מקבצת מילים, שוזרת אנשים אוהבי מילים, ושולחת בהם סימנים של מדבר, של שקט. מתירה התכנסות פנימית חרישית, מערסלת, דמעות שמחה ניבטות מעיניה בכל ציר של לידה, פרוזה או שירה, ולבה רחב עליה. ואנשים ונשים בשקט לידה צומחים, פוקעים קרומי שיליה ומימיהם זורמים, לעתים שוצפים בסערה ולעתים בפכפוך בלתי נשמע, איש איש ומעיינו. תודה לך, נפלאה שאת, על היותך דולה חום, אהבה וחמלה, אוצרת מקור מים חיים." 

ציפי הכטלינגר, "התעוררות" במדבר, מאי 2015

יצרת עבורי עולם שבו הכול מותר ואפשרי, עולם של הכלה וקבלה מלאה

הגעתי לסדנה במובנים רבים כ'לוח חלק', לא עסקתי בכתיבה פואטית, לא הכרתי אף אחד בסדנה, וזו הייתה עבורי מעין קפיצת ראש לתוך בריכה לא מוכרת שלא ידעתי מה אמצא בה... בניית המפגשים הייתה מאוד נכונה; הרגשתי שכל מפגש (סשן) מקלף ממני עוד עטיפה, אני לומדת להכיר את בנות הקבוצה המקסימות, אבל גם, ובעיקר, את עצמי. ההקדמה שלך, שבסוף השבוע 'הכול מותר', שעל פניו הייתה ברכת קבלת פנים, בסיכום הבנתי כי הייתה משמעותית מאוד עבורי. וזו לא הייתה רק הקדמה, אלא המציאות בפועל: יצרת עבורי עולם שבו הכול מותר ואפשרי, עולם של הכלה וקבלה מלאה, עולם של אהבה, ללא שיפוטיות, שאפשר ליצור, להכיר, לאהוב, לנשום, כאשר ההדרכה והלימוד היו כאילו 'על הדרך'. בעולם הזה, מלבד את הבנות המדהימות שבקבוצה, פגשתי אותי. צדדים שלא הכרתי ו/או לא הבאתי לידי ביטוי – פרחו. הרגשתי שבאופן הכי מילולי 'נפתחו אצלי דלתות הלב'. המדבר, מזג האוויר, התחושה של סוף העולם ואף אחד (כמעט) לא פה – היו תפאורה טובה למציאות המיוחדת הזו שבה הכול מותר ואפשרי, מציאות של עולמות עליונים. חלק מהיצירה של המרחב המיוחד הזה היה יצירת הקבוצה וגיבושה. מנשים הזרות אחת לשנייה, הפכנו עד צאת השבת לחברות, ואין ספק שגם מרכיב זה של הסדנה והחברות שצמחה, היא בהשראתך וחלק מהיצירה שלך. אהבתי במיוחד את סשן ההיכרות, את היציאה למדבר, את הכתיבה באמצעות ציור – אבל גם האחרים היו טובים מאוד. הגיוון בסשנים והיציאה לכתיבה בכל פעם מנקודת מוצא שונה, עזרה לי מאוד להתחבר לחלק היוצר שבי. אני בטוחה שאם היינו נשארות יום נוסף, הייתי מצליחה לגעת בשכבות עמוקות יותר שבי. הרבה מאוד תודה, ואני כבר מחכה לפגישה הקרובה ולסדנה נוספת." 

מיכל מישל, סדנת "שקט", יומיים כתיבה במדבר, נובמבר 2014

רכשתי כלים שמתבטאים בשינוי בדרך כתיבתי ובאיכות הבעתי

תודה על סדנת כתיבה מקצועית ומעשירה שבעבורי הנה המשך מסע למימוש עצמי ויכולותיי שהיו שנים רבות מוצלים וחסומים בשל חשש ופחד. שמחתי לגלות עמיתות כותבות רגישות וקשובות, האוהבות את שפת המילה בדרך השיר והפרוזה. ובניצוחך, לילך, מקצועיותך, הכוונתך, עידודך והקשבתך המלאה לזולת - זה התאפשר בנועם, בכבוד וברוחב לב של שפעת הנתינה... נהניתי מכל רגע ורכשתי כלים שמתבטאים בשינוי בדרך כתיבתי ובאיכות הבעתי... את המסע הזה ליווה חיוכך המקסים ונועם הליכותייך."

אביבה טהר-זהב, סדנת כתיבה לממשיכים/ות בנתניה. יולי 2019

יצאתי משני ימי הסדנה האלו עם ערמה של שירים חדשים

בשביל לקום ולעזוב את היומיום צריך סיבה טובה. כתיבה, בשבילה, היא סיבה טובה, אבל לא מספיקה. לילך היא תמריץ אדיר כי אני הרי כבר מכירה אותה ויודעת כמה היא נפלאה. אבל מה שגרם לי לזוז מאזור הנוחות שלי זה דווקא המדבר. כך שלא יכולתי לעמוד בפיתוי של כתיבה, לילך ומדבר, ויצאתי בהחלטה לא לחשוב על מה ואיך יהיה, ואולי יבואו לעט שלי מילים חדשות. היינו שבע נשים בדירה קטנה למשך יומיים מלאים. בהשראת הרוח האופטימית, הנדיבה והמקבלת של לילך, נכנסנו כולנו למצב של פתיחות וקבלה, הסתכלנו אחת בשנייה ממקום של סקרנות טהורה, ללא ביקורת וללא שיפוט. הקשבנו למדבר הקשבנו אחת לשנייה והקשבנו לעצמנו. לילך הנחתה אותנו לכתוב את האמת שלנו בלי לנסות "ללמד", אלא רק עם תמיכה זהירה. ביד רכה עזרה לנו לגעת גם במקומות כואבים, אפשרה לנו להאיר אותם מעט ולהסתכל עליהם בעיניים אחרות. פתאום יכולנו, דרך המילים, להגיע לעומקים אליהם שתיקות אף פעם לא אפשרו כניסה. יצאתי משני ימי הסדנה האלו עם ערמה של שירים חדשים, עם המון חמצן מדבר טרי בדם, עם כמה תובנות חדשות על עצמי, ובעיקר: עם שש חברות שראו את המקומות הפגיעים שלי ועדיין מקבלות ואוהבות אותי. היה לי נוח, היה לי חם, היה לי אוכל טעים והיה לי יפה ונעים, אבל כל אלו הם רק תפאורה למה שבאמת לילך הביאה לסדנה, שזה את הקבלה והאפשרות להיות מי ומה שאנחנו בוחרות להיות."

סמדר כרמל, סדנת "שקט", יומיים כתיבה במדבר, נובמבר 2014

גילית גמישות רבה ואפשרת לנו לקחת את משימות הכתיבה לאן שמתאים לנו

הרגשתי איך הכתיבה היא המהות לאורך כל הסדנה. התרגילים היו מגוונים ואפשרו לכל אדם להתחבר לפחות לחלקם. את, לילך, גילית גמישות רבה ואפשרת לנו לקחת את משימות הכתיבה לאן שמתאים לנו, מה שאפשר לי להביא את עצמי בכל פעם לכתוב. אינני כותבת בשגרת חיי ולכן בפתיחת הסדנה הרגשתי שגלגלי הכתיבה חורקים. כבר בתום היום הראשון הפסקתי לשמוע את צליל חריקתם וביום השני כבר כתבתי טקסטים גם בהפסקות, מעצמי, ללא משימות מוגדרות. הכתיבה שלי בהחלט התקדמה, וכך גם היחס שלי ליכולותיי. מצאתי את עצמי הולכת ומחייכת גם בימים שאחרי הסדנה, חוזרת בזמן, מנסה להכיל ולעכל את מה שעבר, את מה שיצא ממני." 

קרן גל, סדנת "וילה משלך", שלושה ימי כתיבה לנשים, ספטמבר 2014

שלושה ימים שלא הייתי רוצה ששום רגע בהם יהיה שונה

שלושת הימים האלה הרגישו לי כמו שבוע, היה כל כך הרבה בכל רגע. סדר היום היה מעולה, היה זמן לשבת בסלון ולהסתכל בספרי השירה (מאוד שמחתי שהיו), לשבת ליד הבריכה ולהמשיך לכתוב, וגם את הבקרים עם היוגה והתנועה והשקט מאוד מאוד אהבתי. אלו שלושה ימים שלא הייתי רוצה ששום רגע בהם יהיה שונה. חזרתי הביתה ולא הצלחתי להתנתק ולא ידעתי מה לעשות עם ההתרגשות שהייתה לי. מדהים בעיניי מה שקרה בווילה, הנשים והאווירה, הכול היה נכון. אני כל כך שמחה שהייתי חלק מזה. תודה, לילך! תודה רבה רבה!" 

מעיין ברליה, סדנת "וילה משלך", שלושה ימי כתיבה לנשים, אוקטובר 2014

תודה על תשומת הלב לפרטים הקטנים

רציתי להודות לך על שבראת סדנה שבה היה מקום לכולם. הכרתי את חברותיי לסדנה וחשפתי יותר ממה שאני חושפת בשוטף. הרגשתי בסדנה שאני במקום מרוחק, רוחני וקסום, שבו שוררים אמת, שמחה, רוגע. הייתה לי חוויה שנחרטה בי ועדיין מחלחלת. תודה על תשומת הלב לפרטים הקטנים ועל שלושה ימים קסומים." 

מורן כהן, סדנת "וילה משלך", שלושה ימי כתיבה, ספטמבר 2014

בקסמך ובחיוכך לשת אותנו כיד היוצר וגרמת לשירים לפרוץ החוצה

ללילך היקרה, באומץ, ברגישות, ביצירתיות הובלת אותנו, קבוצה הטרוגנית מכל הבחינות, שביקשה לא מעט סבלנות וסובלנות. הצלחת להוציא מאיתנו לא מעט ואפילו הרבה, ובימי גשם ורוח, סתיו, אביב וקיץ, עברנו יחד רגעי צחוק, שמחה, תסכול ומבוכה... בקסמך ובחיוכך לשת אותנו כיד היוצר וגרמת לשירים לפרוץ החוצה ולשחרר את הנפש, להוציא ממנה את המיטב. תודה לך, לילך יקרה, על שנה נפלאה." 

קבוצת "עמיתים" 2019, חדרה

שמחים שזכינו במורה, מנחה וידידה כמו שאת

לך, לילך, תודה ענקית. שמחים שזכינו במורה, מנחה וידידה כמו שאת. עצובים שצריך להיפרד. מקווים שהפרידה לא תהיה ארוכה ואוהבים אותך, לילך. כתבנו את עצמנו לדעת ואת ידעת ברגישות לגעת."

מהקבוצה הנפלאה והמטורללת והמהוללת של "עמיתים" 2017. חדרה

הדרכתך אופיינה בגמישות ו'קריאה' של צרכי הכותבים

לילך, ברגישותך יצרת מעגל תומך לכותב מתחיל, כמו גם למתקדם. הדרכתך אופיינה בגמישות ו'קריאה' של צרכי הכותבים, מבלי לוותר על הדרכה טכנית. הרגשתי שאת מקשיבה באמת לכל משתתף. נגעת בייחודיות של כל אחד והעצמת אותו ככותב ואף, בלי הפרזה, כאדם." 

בת שבע עטר, סדנת כתיבה בבית פיינברג, חדרה. קיץ 2014

השרית עלי ביטחון, והעצמת אותי באמצעות מתן הארות

הגעתי לסדנה מתוך היכרות עם הספרים שלך, שעניינו אותי מאוד... עברו עלי שישה מפגשים, בהם נחשפתי ליכולת שלי לחבר מילים למשפטים רגישים ובעלי משמעות עבורי, ואף לשאר חברי הסדנה. השרית עלי ביטחון, והעצמת אותי באמצעות מתן הארות, וכיוונת אותי דרך תרגילים שהכניסו אותי ברזי הכתיבה. הגעתי חסרת ידע וניסיון, וסיימתי עם מספר לא מבוטל של טקסטים, מעשה ידיי להתפאר." 

קרן גל, סדנת כתיבה קצרה בבית פיינברג, חדרה. קיץ 2014

באוזן קשבת, בעין צופה, ובציפייה ל'לידה' של אחד אחד

היכולת שלך להוציא מכל אחת ואחד את האור הפנימי, את היוצר הפנימי, כשהכול עטוף בחיוך תמידי, בסבלנות ובסובלנות אינסופיים, באוזן קשבת, בעין צופה, ובציפייה ל'לידה' של אחד אחד – פשוט הרחיבו את לבי, רוממו את הנפש ואת הרוח."

אורלי חי, סדנת כתיבה קצרה בבית פיינברג, חדרה. קיץ 2014

תוך זמן קצר הבאת אותנו למקום של פתיחות, כנות ואמון הדדי

לילך, תוך זמן קצר הבאת אותנו למקום של פתיחות, כנות ואמון הדדי, שאפשרו לנו ביטוי של גילוי לב, כאב ורגשות עזים דרך הכתיבה. בהחלט עוררת בנו רגש לשיר ולסיפור, שיעורייך היו מאתגרים ומעניינים. תודה מקרב לב." 

אילנה לוי שאול, סדנת כתיבה למבוגרים, הקתדרה העממית נתניה, מארס 2009

הסדנה הייתה חוויה מעניינת שתרמה הרבה לכתיבה שלי

לילך היקרה, אני רוצה להודות לך על הנחייתך את הסדנה לכתיבה יוצרת, במיוחד לכתיבת שירים. בשבילי הסדנה הייתה חוויה מעניינת שתרמה הרבה לכתיבה שלי, במובן של הרחבת אופקים ונושאים לכתיבה. התרגילים היו מועילים והם הובילו אותי למקור היצירה, הכתיבה זרמה ונהניתי מכל רגע. במיוחד אני רוצה לציין את הביקורת ואת קבלת כל העבודות כיצירות העומדות בפני עצמן השוות להתייחסות עמוקה. בתודה ובהוקרה." 

שולמית רגב, סדנת כתיבה למבוגרים, קתדרה נתניה, 2009

את קושרת בינינו את כל הקצוות בחיוך, בחן ובנועם

ללילך, את קושרת בינינו את כל הקצוות בחיוך, בחן ובנועם, מותירה בנו טעם של כדאי ושל עוד, איך לכתוב בהינף ובתואם."

מירה שטרן, סדנת כתיבה למבוגרים, קתדרה נתניה, 2009

פעם היו לי מילים קטנות, קלות, שטוחות

ללילך, פעם היו לי מילים קטנות, קלות, שטוחות, אפורות, מילים של כוס קפה ועוגה, של סופרמרקט חצי-חינם, מילים של "מה נשמע" לצאת ידי-חברה, מילים של הישרדות בסיסית. לא היו לי אסל ודליים לדלות מן הבאר העמוקה מילים-פנינים עגולות, חיות, נושמות, משובבות נפש, מפנקות נשמה. לא היו לי חוט ומחט לפרום, לתפור, להטליא מלאכת מחשבת – מילים מכל גוני הצבע, רוקמות משמעות. זה היה לפני שנפגשנו." 

אביגיל קשת, סדנת כתיבה למבוגרים, קתדרה נתניה, 2009

פתחת לנו הדלת וחשפת לראווה ומבלי לשמור סודות, את עולמה של הכתיבה

לך, לילך, רציתי לומר, שנפלא ממני, אינני יודעת, אי משכנו של המעיין שממימיו את לוקחת ומשקה לרוויה על סיפור דל בשר, כל כתיבה לא-יוצלחת, כל מחצית של חרוז לך הגשנו ארוז במסווה הכתיבה המוצלחת. איך את מצליחה לברור את הבר מתוך המוץ ואותנו חיש לגרור ולחלץ מתוך הבוץ. אם גדשנו המידה ונתנו לך לסבול, אין ספק, את עמידה, לא יוכל לך כל מכשול. עודני מתפעלת, גם חייבת להודות, על שפתחת לנו הדלת וחשפת לראווה ומבלי לשמור סודות, את עולמה של הכתיבה."

חיה בנצל, סדנת כתיבה למבוגרים, קתדרה נתניה, יוני 2007

המפגשים עמך תרמו לשיפור הכתיבה והיצירתיות של המשתתפים

ללילך גליל, תודה על הקורס הנפלא שהעברת בקתדרה נתניה בכתיבה יצירתית, פרוזה ושירה. אין ספק כי המפגשים עמך תרמו לשיפור הכתיבה והיצירתיות של המשתתפים."

הנהלת הקתדרה העממית, 2008

תודה על פתיחת שערים לעולמות קסומים של יצירה

ללילך גליל, תודה על פתיחת שערים לעולמות קסומים של יצירה: כתיבה ושירה, על הובלת הקבוצה למקום משכנה של המוזה." 

צוות הקתדרה העממית והתלמידים בקורס בנתניה, 2010

את מזמינה אותנו שוב ושוב להיכנס פנימה לעצמנו

דומני כי איתך, כל אחד מאיתנו משיר לאט איזשהו נשל, מישיר מבט דק אל כמיהה, אל משהו שמבקש לבוא אל הלא נודע, ואת מיילדת ברכות ובחציפות. אנחנו באים מוכנים כי את מתכתבת איתנו, כי את מזמינה אותנו שוב ושוב להיכנס פנימה לעצמנו וליחסים שבינינו. מיילדת טובה אינה מתגאה על פרי מאמציה, היא מאפשרת את התרחשות הנס כל פעם מחדש."

ציפי הכטלינגר, קורס כתיבה מבוגרים, בית יצחק, 2013

הרפתקה שלא אשכח לעולם

ללילך היקרה, השיעורים איתך היו בעיניי מן הרפתקה שלא אשכח לעולם."

במסגרת פרויקט "סופר מנחה" של משרד החינוך

נופר, כיתה ח', מקיף אשקלון, 2005

בזכותך למדנו להכיר את עולם השירים

ללילך, רוצים אנו, קבוצת 'מתרעים' חיפה, להודות לך על הסדנה המעניינת אותה העברת לנו בצורה מרתקת מאוד. בזכותך למדנו להכיר את עולם השירים, ניסינו להיות קרובים לליגה של המשוררים הגדולים. קיבלנו השראות שבזכותן כתבתנו כל מה שעולה במוחנו, נחשפנו לעולם חדש של סוגי שירים עליו לא שמענו קודם. נסחפנו למחוזות דמיון רחוקים ומופלאים, והפלגנו על שירי הייקו קסומים. אז תודה לך מכל הלב על שלושה חודשים מקסימים." 

במסגרת פרויקט לאוכלוסיות מיוחדות של החברה למתנ"סים וקבוצת כתובת

קבוצת "מתרעים" חיפה, מתנ"ס ליאו בק, 2009

לימדת אותי עם הרגש לפעול

לימדת אותי עם הרגש לפעול, ומהלב אל הדף לשפוך, עיניים לעצום, להיכנס לתוך מבוך שחור. לבנות עולם חדש, דמויות חדשות... הדמויות, המקומות, השפה השונה, המילים אשר רצות בלי מטרה, אי סדר, בלבול, אני מרגישה שיורד מבול."

יאנה, כיתה ט', מקיף אשקלון. פרויקט "סופר מנחה", 2006

עוררת בהן את המוטיבציה לחיפוש אחר הניצוץ היצירתי

ברצוני להודות לך מאוד על הנחיית בנותינו במסגרת החוג כתיבה יצירתית. פרשת לפניהן את היצירה ומקור כוחה והשראתה. אומנם הפרויקט הסתיים, אך עוררת בהן את המוטיבציה לחיפוש אחר הניצוץ היצירתי, ובטוחני שעוד נראה פירות של ההוצאה מהכוח אל הפועל."

נאוה לוי, ס' מנהלת אולפנת בני עקיבא אבן שמואל, יולי 2006

במשך המפגש התלמידים כולם ישבו מרותקים למשמע דברייך

ברצוננו להודות לך על המפגש המעניין והמרתק. במשך המפגש התלמידים כולם ישבו מרותקים למשמע דברייך והתרגשו מתהליך הכתיבה שחשפת בפניהם ומחוויותייך האישיות. התלמידים הביעו התעניינות רבה ושאלו שאלות רלוונטיות. בהערכה רבה, צוות המורות לספרות."

במסגרת פרויקט "סופר אורח" של משרד החינוך, ביה"ס רבין תל מונד, 2007

תמיד כשאני מגיעה לשיעור אז לילך נמצאת לקראתי שם

לילך, את תמיד עוזרת לי. לפעמים הלב שלי שבור, אבל תמיד כשאני מגיעה לשיעור אז לילך נמצאת לקראתי שם... "

תלמידה בכיתה ד', ביה"ס דמוקרטי הוד השרון, 2006

בשקט ונעימות עם אינסוף מקום לכל אחד ואחת והרבה שירה ונשמה

ללילך – שירה, כתיבה יצירתית, גיבורות וספירלה – וכל השיעורים בשקט ונעימות עם אינסוף מקום לכל אחד ואחת והרבה שירה ונשמה. והיכולת לשבת עם כולם יחד, לכתוב ולשיר ולהיות. אם הוראה וחניכה זו דוגמה אישית, אז אין כמוך מיטיבה לשקף זאת ולחיות את זה איתנו." 

אנשי קהילת הדמוקרטי הוד השרון, יוני 2007

שיעור כתיבה יצירתית, השיעור הכיף ביותר

ללילך, אני מודה לך על שיעור כתיבה יצירתית, השיעור הכיף ביותר!" 

גיא שפירא, תלמיד כיתה ג', ביה"ס הדמוקרטי הוד השרון, 2006

bottom of page