סדנאות שבועיות

את דרכי כמנחת סדנאות כתיבה התחלתי בעבודתי בבית הספר הדמוקרטי בחדרה, עוד בשנת 1997. את כליי המקצועיים רכשתי, בנוסף ללימודיי האקדמיים בספרות ובכתיבה יוצרת, גם בתוכנית להכשרת מנחים לסדנאות כתיבה של מתא"ן, א' + ב', בהנחיית ליאת קפלן. במהלך השנים הנחיתי ילדים, נוער ומבוגרים באזור עמק חפר, נתניה וחדרה, זיכרון יעקב וחיפה, וכן סדנאות לכתיבה ביוגרפית, שהתבססו על ניסיוני כסופרת צללים. עם הזמן למדתי לשלב בין הידע המקצועי וניסיוני בכתיבה, בקריאה ובעריכת טקסטים, לבין הקשב, ההתבוננות וההתייחסות האישית לכותב/ת. סביבה תומכת ומעודדת היא כר פורה ליצירה, ועל כן חשוב לי ליצור אותה בכל סדנה.

IMG_1624.JPG
כיום אני מתמקדת בהנחיית כותבים/ות בעלי ניסיון, כאלו שנמצאים/ת במקום שבו הם/ן מסוגלים לקבל משוב והארה על טקסט שכתבו, להפנימו וללמוד ממנו.
כמנחת כתיבה אני עובדת גם עם אוכלוסיות מיוחדות. בשנים האחרונות אני עושה זאת במסגרת "עמיתים", עמותה לשילוב מתמודדי נפש בקהילה. "המיית הנפש" היא סדנת כתיבה שנתית (ומסובסדת) שאני מנחה בחדרה, המשלבת משתתפים/ות מעמיתים עם משתתפים/ות מהקהילה, מה שמאפשר למידה הדדית והיכרות מעמיקה. ההתמקדות בכתיבה האמנותית ככלי והשימוש המקצועי בו, מהווה גשר לחיבור אנושי מרגש ומאפשר התייחסות עקיפה לבעיות שמבקשות טיפול.
 
גם כאן, כמו בשאר הסדנאות, אני מוצאת שהשילוב בין הכתיבה הקשובה, המתבוננת והאינטואיטיבית, לבין התרגול, הגירוי, הלמידה וההתנסות באמצעים האמנותיים, מקרב את הכותבים/ות אל עצמם ואל השפה הפואטית שאותה הם גדלים להכיר. כך, לצד העשרה אמנותית מתאפשרת גם התפתחות אישית והעצמה.
 

המיית הנפש

קבוצת כתיבה משולבת

החל מ-2.12.20

סדנת הכתיבה המשולבת המיית הנפש מתקיימת זו השנה החמישית, ומיועדת לכותבות וכותבים שמבקשים/ות להשתמש בכתיבה ככלי לביטוי עצמי ואישי. במהלך הסדנה נתנסה בתרגילי כתיבה ונשתמש בכלים האמנותיים שנלמד, בעזרתם נעמיק את הביטוי הרגשי ואת יכולות הכתיבה לכלל יצירה: שירה, פרוזה וכל מה שביניהן.
השאיפה היא ליצור מקום אינטימי ובטוח, בו יוכלו המשתתפים/ות להתבונן בעצמם ובקבוצה באמצעות הכתיבה האותנטית. הסדנה תכלול משובים תומכים לטקסטים הנכתבים, קריאה ביצירות של סופרים ומשוררים, התייחסות אליהן ממקום אישי, והיכרות עם השפה הפואטית, יישומה ושכלולה.


הסדנה משותפת לקהל הרחב ולמשתתפי/ות 'עמיתים'. תכנית 'עמיתים לבוגרים' של החברה למתנ"סים ומשרד הבריאות פועלת ברחבי הארץ להחלמה נפשית בתמיכה חברתית, באמצעות השתלבות מתמודדים עם מגבלה נפשית בפעילויות פנאי, חברה, מעורבות והתנדבות הפתוחות לקהילה הרחבה.


 הסדנה תתקיים במרכז פנאי קלור בחדרה, אחת לשבוע, בימי רביעי מ-18:00 ועד 20:00, 
החל מ-2.12.20 ותימשך עד סוף יוני 2020, בעלות חודשית מסובסדת (50 ₪ לחודש).

לקביעת ראיון היכרות נא לפנות לזהר, רכזת עמיתים:  04-6248378 (שלוחה 1); 050-7720204

 • קבוצת כתיבת פרוזה לבעלות ניסיון מתקיימת אחת לשבוע בחיפה (ימי ראשון בצהריים). כרגע הקבוצה מלאה.

 • קבוצת כתיבת שירה לבעלות ניסיון מתקיימת אחת לשבוע במושב משמרת (ימי שלישי בבוקר). כרגע הקבוצה מלאה. 

כדאי להתעדכן.

 • הרגשתי את ידך המכוונת את מיתרי לבן של המילים המתארכות והן מצאו את דיוקן

  סדנה שלישית איתך, לילך, ואני מרגישה את צמיחתן וגדילתן של המילים, הבשלתן והיותן בי נוחות, מתפלסות, ויש בסער גועש מבקשות ייעודן. בסדנה זו הרגשתי את ידך המכוונת את מיתרי לבן של המילים המתארכות והן מצאו את דיוקן. פחת בי הצורך בעודף מטאפורות, אך הדרך עוד ארוכה. הנך מנחה ואדם כל כך חם, נעים ואיכותי, שההשתתפות בסדנה היא מתת בעבורי. הנך מנתבת את ספינת הכותבות ביד אמונה. המשיכי להצליח ולחפש נתיבים מגוונים ומיוחדים של הפצת השירה וטיובה. מודה לך מקרב לב על נתינתך והשפעתך על שיפור איכות כתיבתי, באהבה."

  אביבה טהר זהב, סדנת כתיבה לממשיכות, יולי 2020

 • הדרכתך אופיינה בגמישות ו'קריאה' של צרכי הכותבים

  לילך, ברגישותך יצרת מעגל תומך לכותב מתחיל, כמו גם למתקדם. הדרכתך אופיינה בגמישות ו'קריאה' של צרכי הכותבים, מבלי לוותר על הדרכה טכנית. הרגשתי שאת מקשיבה באמת לכל משתתף. נגעת בייחודיות של כל אחד והעצמת אותו ככותב ואף, בלי הפרזה, כאדם." 

  בת שבע עטר, סדנת כתיבה בבית פיינברג, חדרה. קיץ 2014

 • בקסמך ובחיוכך לשת אותנו כיד היוצר וגרמת לשירים לפרוץ החוצה

  ללילך היקרה, באומץ, ברגישות, ביצירתיות הובלת אותנו, קבוצה הטרוגנית מכל הבחינות, שביקשה לא מעט סבלנות וסובלנות. הצלחת להוציא מאיתנו לא מעט ואפילו הרבה, ובימי גשם ורוח, סתיו, אביב וקיץ, עברנו יחד רגעי צחוק, שמחה, תסכול ומבוכה... בקסמך ובחיוכך לשת אותנו כיד היוצר וגרמת לשירים לפרוץ החוצה ולשחרר את הנפש, להוציא ממנה את המיטב. תודה לך, לילך יקרה, על שנה נפלאה." 

  קבוצת "עמיתים" 2019, חדרה

בניית אתר 

יסמין לב כשהלב והמחשב מתחברים