סדנאות כתיבה בטבע בארץ ובחו"ל

כתיבה בטבע היא צורך שנולד בי בעקבות "מסעות לב" בהם השתתפתי

(בהנחיית שאניה בן חיים ואופיר שדמי), כאשר גיליתי שהטבע הפראי סביבי עשוי לשמש מנחה כתיבה מצוין. החלטתי לחבור אליו ולהנחות איתו ביחד; ביקשתי לאפשר לקבוצות של כותבים וכותבות הנחיה שמלווה בקשב חד ובהתבוננות ערה לחי ולצומח סביבם, במקביל למתן כלים לכתיבה יוצרת כמו בכל סדנת כתיבה אחרת. תרתי ברחבי הארץ אחר המקומות המתאימים, אלו שיימצאו בקרבה מקסימלית לאדמה ולצומח, למים ולחי, ועם זאת נוחים דיים למשתתפי ומשתתפות הסדנה.

התחלתי בכך בסתיו 2014 ב"וילה משלך", שלושה ימי כתיבה לנשים, ומיד אחר בסדרת סופי-שבוע של כתיבה במדבר: "שקט" (בסתיו 2014), "ניצנים" ו"מרחבים" (במהלך חורף 2015), "התעוררות" (באביב 2015), "נביעה" (בצפון הנגב, בבריכת מים טבעית, בקיץ 2015), "נדידה ומעוף" (בסתיו 2016), "התמסרות" (בחורף 2016), "במדבר-דברים" (בסתיו 2017), "לכתוב את השתיקה" (בחורף 2017), "הולדת" (בצפון הנגב הפורח, בט"ו בשבט 2018), "הביתה" (בחורף 2018), "ריטריט כתיבה במדבר" (בחורף 2019). בנוסף יצאנו למסע כתיבה רגלי ואמיץ בעומק המדבר (באביב 2018), וכן קיימנו בנטף שבהרי ירושלים שתי סדנאות ארוכות, בקיץ 2016 ובקיץ 2017. בסתיו 2015 התקיים סופשבוע כתיבה ראשון בגליל, "שובה וכתיבה" (במעלה צביה), ובאביב 2018 שתי סדנאות קסומות ביער הפיות בכרמל. בסתיו 2019 יצאנו לטיול כתיבה ברמת הגולן (בשיתוף "ויהי מה"), ובחורף 2020 יצאנו לראשונה אל מחוץ לארץ, ועם קבוצת כותב וכותבות הרפתקנים הרחקנו עד ליערות ולחופים של קוסטה ריקה שבמרכז אמריקה, כדי לטייל ולכתוב גם שם. גם בתקופת הקורונה הצלחנו להיפגש; פעם אחת בסדנת געגועים במדבר (מאי, 2020) ופעם נוספת בסדנת עירום - ריטריט כתיבה ביער הפיות. ועוד היד נטויה; בין ראש השנה ליום כיפור מתוכננת הסדנה הבאה, בנפש חפצה, בתקווה ובתפילה שנוכל לממש אותה ואת שאר חלומותינו.

 

הכתיבה בטבע היא ה"דובדבן" של ההנחיה שלי; המפגש מחוץ לאזור הנוחות, בעומק הנוף, מאפשר להרחיב את מנעד היצירה ולמצוא בתוכנו שבילים חדשים אליה. 

 

יום כתיבה אביבי ומפתיע

אינטימיות

ריטריט כתיבה במדבר

7 - 8 במאי 2021

ניגון. יומיים כתיבה בבית אורן

3 - 4 ביולי 2021 

 • כל סדנה, כל מפגש, לאחד ויחיד, מלא מעוף וחיבור לרוח ולנפש.

  סופשבוע מדהים עם לילך ועם עוד שבע נשים מאלפות, היה למתנת יום ההולדת וחווית חיים חד פעמית הכי גדולה שיכולתי לתת לעצמי. צחקתי כל כך, בכיתי כל כך, חיבקתי המון, כתבתי את עצמי לדעת... זו זכות גדולה להיות במרחב שלך, לילך, עם האישיות המוארת, היותך מאפשרת להיות מי שאני ללא שיפוט, עם העדנה, ההבנה, הרוך, ההקשבה, החוכמה, ההכוונה, ההשראה – כל אלו ועוד הופכים כל סדנה, כל מפגש, לאחד ויחיד, מלא מעוף וחיבור לרוח ולנפש. לילך, את אחת ויחידה, אוהבת אותך מאוד, תודה רבה על מי שאת." 

  קרן פרידמן, סדנת "נביעה", שלושה ימים, יולי 2015

 • תודה עבור אחד הרגעים הקסומים בחיי

  מידי פעם קורה מפגש של אמת, מפגש שבמהותו הוא עמוק, גדול ממנו, אינסופי, ושאולי, בזהירות רבה ובצניעות אפשר לקרוא לו אלוהי. ככה הרגשתי בסדנה וכך זה עדיין בזיכרון. תודה עבור אחד הרגעים הקסומים בחיי." 

  זוהר רופא. סדנת "הולדת", פברואר 2018

 • בזמן הנכון, במקום הנכון ועם המנחה הנכונה

  לילך, ברצוני להודות לך על האפשור והקבלה בסדנת הנדודים אל המדבר. הסדנה אפשרה התנתקות וחיבור בו-זמנית וזהו סוד קסמה. התנתקות מהשגרה וחיבור לאנשים חדשים, התנתקות מעצמי וחיבור אל עצמי באמצעות הכתיבה והשקט שמסביב. כל אלו הגיעו בדיוק בזמן הנכון, במקום הנכון ועם המנחה הנכונה. המון תודה!" 

  לילך גלבוע. סדנת "נדודים ופסגות", מרץ 2019

בניית אתר 

יסמין לב כשהלב והמחשב מתחברים